4 Ocak 2015 Pazar

2015'te Okumak İstediğim Kitaplar

Yeni yıla girmişken,yeni bir kitap listesi hazırlamazsam olmaz :) Şu sıralar çok merak ettiğim,herkesin beğendiği o kadar çok kitap var ki.Hepsini okumak istiyorum,hepsinii.En çok okumak istediklerimden bir liste hazırladım.İşim çok zor çünkü sadece "İki Hayat Arasında" bende var ve kitaplığımda o kadar çok okunmayan kitap var ki hangi birini okusam bilemedim.


  1. Ateş Serisi-Karen Marie Moning
Orjinal Adı:Fever Series
Karanlık Ateş Konusu:"Güzel, akıllı ve normal biri olmak, görünürdekinin gerçeğini ortaya çıkarmaya yeter mi bilinmez ama MacKayla bu özelliklere sahip bir kadın olarak "gerçekler" için çaba sarf edecektir. Tek amacı, diğer tüm normal insanlar gibi mutlu ve sade bir hayatı varken kardeşinin öldürülmesi ile mantıklı bir açıklama getiremediği tuhaflıklara son vermekti. Anne ve babasına olan sadakatini çiğneyerek kardeşinin katilinin peşine düşen Mac, İrlanda'ya gider. Çıktığı yolculuk, onu hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, iyi ile kötünün aynı derecede tehlike yarattığı karanlık bir dünyaya sürükler. Kısa süre içerisinde ise daha da büyük bir meydan okumayla karşı karşıya kalır: Sahip olduğundan haberdar bile olmadığı gücünü insanlık âleminin ötesindeki, tehlikeli Fae âlemini görebilme yeteneği kullanmayı öğrenir ve istenilenden çok daha uzun bir süre hayatta kalmayı başarır.

Her hareketi, geçmişi olmayan ve Mac'in hayal ettiği gelecekle alay eden bir erkek olan karanlık ve gizemli Jericho tarafından gölgelenir..."

O kadar çok duydum ki adını ve hepte olumlu eleştiriler almış.En sevdiğim tür fantastik olduğu için bu seriyi de seveceğimi düşünüyorum.Birde kapakları uyumlu olaymış :(
Seri Sıralaması;
1. KARANLIK ATEŞ(Darkfever)
2. KAN ATEŞİ(Bloodfever)                     
    3. İNTİKAM ATEŞİ(Faefever)
    4. RÜYA ATEŞİ(Dreamfever)
    5. GÖLGE ATEŞİ(Shadowfever)

2        2.Melez Sözleşmeleri Serisi-Jennifer L. Armentrout
g       Orjinal Adı:Covenant Series
      Melez Konusu:Hematoi ırkı, tanrılarla yaratıkların soyu. İki Hematoi çocuğu Safkan sayılıyor ve tanrısal güçlere sahip oluyor. Hematoilerle ölümlülerin çocukları olan Melezlerde ise bu güçler yok. Bu melezlerin sadece iki seçeneği var: eğitimli birer Avcı olup iblis avlayabilir ya da Safkanların evlerinde kölelik yapabilirler.

Bir Melez olan Alexandria, yaşamını tuvalet temizleyerek geçirmek yerine tehlikeye atmaya razı ama bunu da yüzüne gözüne bulaştırabilir. Avcılık öğrencilerinin uyması gereken belli kurallar var. Alex'in bu kuralların hepsiyle başı dertte ama en fazla birinci kural onun için büyük sorun: Safkanlarla Melezler arasında ilişki yasak.

Ne yazık ki Alex, Safkan Aiden'a çok fena âşık. Ancak bu aşk onun tek büyük sorunu değil; daha büyük bir sorun, okuldan mezun olana kadar hayatta kalmak ve bir Avcı olmak. Görevinde başarısızlığa uğrarsa ölümden ya da kölelikten de kötü bir son onu bekliyor: bir iblise dönüşmek ve Aiden'ın avı olmak
       Bu sene en çok istediğim kitaplar seri halinde olanlar.Melez Sözleşmeleri Serisi yine beğenilen ve merak ettiğim bir seri.Bu ana 5 kitap haricinde Daimon adında 0.5,Elixir adında 3.5 aralığındaki yan kitapları var.Keşke bu son kapakta diğer kitaplarla uyumlu olsaymış.Benim zaten kapaklarla bi zorum var :/
     
   Seri Sıralaması
   DAİMON(0.5)
   MELEZ(Half-Blood)
   SAFKAN(Pure)
   TANRI(Deity)
   ELİXİR(3.5)
   APOLLYON(Apollyon)
   AVCI(Sentinel)
     3.Lux Serisi-Jennifer L. Armentrout

        Orjinal Adı:Lux Series
        Obsidiyen Konusu:Her şeye yeniden başlamak çok berbat.
    Annemle birlikte Batı Virginia'ya taşındığımızda, kendimi sıkıcı işlere adamıştım, ta ki tüyler ürpertici yeşil gözleri ve kaslı vücuduyla yan komşumuz karşımda dikilene kadar.Ama işler tahmin ettiğiniz gibi gitmedi.O, ağzını açtı.
Daemon hem kabaydı hem de kendini beğenmiş bir pislikti.
Birbirimizden hoşlanmamıştık. Tam hikâye burada bitiyordu ki bir kazaya uğradım ve Daemon zamanı dondurarak beni kurtardı.
Yakışıklı uzaylı komşum üzerimde bir iz bırakmıştı.Yanlış okumadınız. O, bir uzaylı. Daemon ve kız kardeşinin yeteneklerini çalmak isteyen düşmanları vardı ve Daemon'ın bıraktığı iz bütün düşmanları başıma toplamıştı.Bu korkunç durumdan canlı kurtulmak içinse tek yapmam gereken üzerimdeki uzaylı izi etkisini yitirene kadar
Daemon'ın yanından ayrılmamaktı.
      
    Jennifer L. Armentrout'un bir başka serisi.Yine popüler ve fantastik bir seri.Uzaylılar falan seveceğimi düşünüyorum.Seri sıralaması resimdeki gibidir soldan sağa doğru.Ayrıca Shadows adında 0.5 aralığında bir kitap daha var.

         4.Mefisto Anlaşmaları Serisi-Trinity Faegen
       Orjinal Adı:The Mephisto Covenant
       Mefisto Konusu:Ruhun beni sevecek kadar saf ve temiz mi?
     Sasha babasının katilini bulmak istiyor. Ancak bunun
için ruhunu Eryx'e satması gerekecek. Bu sırada onu çok büyük bir tehlikeye atan bir sır açığa çıkıyor. Sasha bir Anabo, yani Havva'nın kızı --ve Eryx'in en büyük düşmanı.Yeryüzüne çakılı kalmış, cehennemden gelen bir ölümsüz olan Jax ise Mefisto Akdi'nde kurtuluşu arıyor: ancak ve ancak bir Anabo'nun aşkı ruhunu huzura kavuşturacak. Binlerce yıl sonra nihayet aradığı kızı buluyor:Sasha.Eryx tehdidi üzerindeyken, Jax, Sasha'yı kurtarıp onun
kalbini kazanabilecek mi? Sasha aşkına karşılık verip ölümlü hayatından vazgeçecek mi?Ancak bir Havva kızının ruhu cehennemden gelen birini sevebilecek kadar saftır. Ancak cehennemden gelen biri bu kadar ateşlidir.

      Bu seriyi de geçen gün farkettim.Konusu da farklı geldi.Şuan Türkiye de sadece ilk 2 kitap yayınlandı.Only You yurt dışında yayınlandı ancak henüz Türkçe'ye çevrilmedi.Dex'in orjinal kapaklarına bağlı kalması hoşuma gitti.

     Seri Sıralaması;
     1-Mefisto(The Mephisto Covenant)
     2-Mefisto'nun Öpücüğü(The Mephisto Kiss)
     3-Only You
     4-Crazy for You

               5.Karanlığın Efendileri Serisi-Gena Showalter
            Orjinal Adı: Lords of the Underworld
            En Karanlık Gece Konusu:Güçleri… İnsanüstü
        Tutkusu… Sonsuzluğun ötesinde…
Geçmişten gelen sesler tüm hayatı boyunca Ashlyn Darrow'a acı çektirmiştir. Bu kâbusa bir son vermek için Budapeşte'ye giderek doğaüstü yetenekleri olduğu söylenen adamlardan yardım istemek durumunda kalır. Ancak grubun en tehlikeli üyesi ve kendi cehenneminde tutsak olan Maddox'ın kollarına sürükleneceğinden bihaberdir.İkisi de acılarını dindiren bu ani açlığa karşı direnemez ve karşı konulmaz bir tutkunun kıvılcımları alevlenir. Ancak her sıcak temas ve yakıcı öpücük onları yok oluşa… ve aşkın en zorlu sınavına doğru götürecektir.
            Uzun bir seri olan Karanlığın efendileri  ilginç konusuyla da dikkat çekiyor.Biraz araştırma yaptım tüm kitapları doğru sıraya koyayım diye canım çıktı ama başardım sanırım ve işte seri sıralaması;

 0.5-The Darkest Fire #0.5(Kısa hikaye,Türkçe'ye çevrilmedi.)
     1-En Karanlık Gece #1
     2-En Karanlık Öpücük #2
     3-En Karanlık Zevk #3
     3.5-The Darkest Prison #3.5(Kısa hikaye,Türkçe'ye çevrilmedi)
     4-En Karanlık Fısıltı #4
     4.5-Heart Of Darkness(Kısa Hikaye,Türkçe'ye çevrilmedi)
     5 -The Darkest Passion #5
 6 -The Darkest Lie #6
 7 -The Darkest Secret #7
 8 -The Darkest Surrender #8
 9 -The Darkest Seduction #9
10-The Darkest Craving #10
11-The Darkest Touch #11
  
  Maalesef 5.kitaptan sonrası daha Türkiye de yayınlanmadı.

        6.Ruh Çığlığı Serisi-Rachel Vincent

   Orjinal Adı:Soul Screamers
   Ruh Çığlığı Konusu:Çevresinde ölmek üzere olan biri varsa bunu hissediyor. Ve bu öngörü esnasında kontrol edemediği bir güç, çığlık atmasına neden oluyor. Hem de kulakları sağır edecek bir çığlık.Kaylee'nin tek isteği okulun en havalı çocuğuyla olmanın keyfini çıkarmaktır ama Nash onun çığlıklarının ardındaki gizemi bildiğinden, sıradan bir ilişki onlar için sadece hayaldir. Okul arkadaşları gizemli bir şekilde ölmeye başladığındaysa, sıradaki kurbanın kim olduğunu sadece Kaylee bilecektir.Ancak onları kurtarması imkânsız gibi görünmektedir çünkü bir ruhu kurtarmanın bedeli, bir diğerini kaybetmektir...
  Teen Wolf hayranı olduğum için bu Banshee konusunu merak ettim.Güzel bir seriye benziyor.Ama bu seriyi en son okumak istiyorum çünkü Türkiye de sadece ilk 2 kitabı yayınlanmış bir de çok seversem  bekleyemem ben diğer kitaplarını.

Seri Sıralaması;
1-Ruh Hırsızı(My Soul To Take)
2-Ruh Kapanı(My Soul To Save)
3-My Soul To Keep
4-My Soul To Steal
5-If I Die
6-Before I Wake
7-Wıth All My Soul


   

      

f         7.Penry&Günlerin Sonu Serisi-Susan Ee                                          
       Orjinal Adı:Angelfall
Meleğin Düşüşü Konusu:Kıyamet melekleri yeryüzüne inip tüm dünyayı yakıp yıktığından bu yana altı hafta geçti. Gündüzleri sokak çeteleri hüküm sürüyor, geceleri korkunun ta kendisi. Bir gün savaşçı melekler küçük bir kızı kaçırdılar, tekerlekli sandalyeye mahkum, aç  halde, ufacık bir kızı. Kızın ablası, Penryn, kardeşini kurtarmak için elinden geleni ardına koymayacak. Buna, aslında düşmanı olan bir melekle bir anlaşma yapmak dahil olsa bile. Raff e, kanatları kesilmiş, gücünü yitirmiş bir melek. Binlerce yıl savaştıktan sonra şimdi hayatı, gencecik bir kızın ellerinde. Penryn ve Raff e, korkunun ve tuhaf yaratıkların hüküm sürdüğü bir dünyada bir başlarınalar, hayatta kalmak için de birbirlerine ihtiyaçları var. Her şeye rağmen sağ kalıp düşman meleklerin inine gitmeliler. Penryn burada kardeşini bulmayı umut ediyor. Raffe ise binlerce yıllık düşmanlarına karşı tek başına savaşıp kanatlarını ve eski gücünü yeniden kazanmayı.
       Seri Sıralaması;
     1-Meleğin Düşüşü(AngelFall)
     2-Kıyamet Sonrası(World After)
     3-End Of Days(Mayıs 2015'te çıkacak diye duydum)

    Ayrıca 3 kitap diye belirlenen serinin 5 kitap olması kararlaştırılmış.    8.Benny Imura Serisi-Jonathan Maberry
    Çürük ve Harabe Konusu:Yalnızca iki seçeneğiniz var: Çalışmak ya da ölene hatta öldürülene kadar aç kalmak. Zombiler tarafından işgal edilen çorak bir ülke. Kendi yasalarıyla çevrelenmiş küçük bir kasaba. Burada 15 yaşına giren herkes çalışmak zorunda. Çitlerin içinde veya dışında, çalışmayanın sonu açlıktır. Benny artık 15 yaşındadır. Çalışmak için birçok iş dener ancak bir türlü başarılı olamaz. Abisi Tom'un sürdürdüğü aile mesleği ise ona göre değildir. Fakat çaresiz kalan Benny, bu işi kabul eder. O bir zombi avcısıdır artık. Ancak istemeyerek üstlendiği bu görev ona bambaşka bir şey öğretir: İnsan olmanın ne demek olduğunu Jonathan Maberry'nin, zombi cehenneminde kendi yolunu bulmaya çalışan bir gencin olgunlaşma evresini ustalıkla kaleme aldığı eseri Çürük ve Harabe'yi soluksuz okuyacaksınız.
    Çürük ve Harabe'yi ilk başta tek kitap zannediyordum ama bir baktım seriymiş.Bende nasıl kendime bi liste hazırlamışsam meleğinden tutun zombisine kadar var.Kararımı değiştirdim en sona bırakacağım seri bu olucak daha ilk kitabı Türkçe'ye çevrilmiş ayrıca her 2 kitap arasında bir ara kitap var.

     Seri Sıralaması;
    0.5-First Night Memories(Benny Imura #0.5)
       1-Çürük ve Harabe(Benny Imura #1)
    1.5-In The Land Of The Dead(Benny Imura #1.5)
       2-Dust and Decay(Benny Imura #2)
    2.5-Dead and Gone(Benny Imura #2.5)
       3-Flesh and Bone(Benny Imura #3)
    3.5-Tooth and Nail(Benny Imura #3.5)
      4-Fire and Ash(Benny Imura #4)    9.İki Yaşam Arasında-Jessica Shirvington
      Orjinal Adı:Between the Lives
      Konusu:Mükemmel hayat mı?
Yoksa mükemmel aşk mı?
Sen seç. Sabine herkes gibi değildi. Kendini bildi bileli, iki hayatı vardı. Her yirmi dört saate bir Değişim geçiriyor ve her günü iki kere yaşıyordu. Mükemmel Hayat. Wellesley'de, Sabine istediği her şeye sahipti: cazibeli arkadaşlar, şık kıyafetler, başarılı bir okul yaşamı, herkesin birlikte olmak istediği bir sevgili ve göz kamaştırıcı bir gelecek... Mükemmel Aşk.Roxbury'de Sabine'in bambaşka bir hayatı vardı: maddi zorluklar çeken bir aile, serseri arkadaşlar ve sırrı ortaya çıktığında başına gelen korkunç olaylar… Ama sonra Ethan'la tanıştı. Yakışıklı ve ilgi çekiciydi; üstelik Sabine, daha önce hiç kimse için böyle şeyler hissetmemişti.Tüm istediği tek bir hayat yaşamak olan Sabine, bu nihayet mümkün gibi göründüğünde, amacına ulaşmak için bir dizi tehlikeli deney yapmaya başlamıştı. Ama kendisine inanan tek adamı ve geri kalan her şeyi riske atmayı göze alabilecek miydi?


      Sonunda seri olmayan bir kitap.Çok merak ediyorum bunu da.Ve geçen gün aldım.Şu elimdeki kitap bitsin hemen buna başlayacağım.

    10.Son Kurtadam-Glen Duncan
    Orjinal Adı:The Last WereWolf
    Konusu:Vampir romanı dediğimizde aklımıza hâlâ Dracula gelir, ama kurtadam romanı hep sahipsiz kalmıştı; Jake Marlowe ortaya çıkana kadar… O, zamanımızın bir kahramanı; gerçek bir anti-kahraman! Jake, kurtadamların sonuncusudur. 200 yılı geride bırakan Jake, içkisini elinden, sigarasını da ağzından düşürmeyen, cinsel hayatına düşkün bir kurtadamdır. Artık varoluşuyla ilgili bir krizin eşiğindedir, ancak gizemli bir şekilde, onun hayatıyla ilgili planları olan iki tehlikeli grupla, vampirlerle ve Av'la karşı karşıyadır. Hiç beklemediği bir anda tanıştığı bir kadın Jake'in hayatını altüst edecektir. Ama altüst olan sadece Jake'in hayatı mıdır? İngiliz yazar Glen Duncan, Son Kurtadam serisinin ilk kitabıyla efsaneye yeni, vahşi ve ateşli bir kimlik kazandırıyor. Sadece aksiyonu bol bir filmin erişebileceği bir sürükleyiciliğe sahip olan bu roman, aynı zamanda popüler kültüre, müziğe, edebiyata, sinemaya yapılan göndermelerle süslü. Duncan, nitelikli edebi üslubunu gotik romanın çıplak tekinsizliği ve macera romanlarının basit ama etkileyici anlatımıyla birleştiriyor.
    Adını duyduğum ve beğenilen bir kitap.Eee melek koyduk,banshee koyduk,zombi koyduk,kurtadam koymazsak olmaz dimi?    11.Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları-Ransom Rıggs
     Orjinal Adı:Miss Peregrine's Peculiar Children
     Konusu:Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Tuhaf fotoğraflar


16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine'e ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

      Korkacağımı düşündüğüm(kapağına bakınca bile tırsıyorum) bir kitap.

    12.Seçilmiş Kişi-Lois Lowry
    Orjinal Adı:The Giver
    Konusu:Dünyanın düzeni yaşanan bir koas sonrası tamamen değişmiştir. Uygarlık tarihi ile tamamen bağları kopartılmış yeni nesiller yetiştirmek için, "Yaşlılar" adı verilen bir grup yeryüzündeki renk, din, düşünce gibi farklılığı tanımlayacak tüm sıfatları ortadan kaldırırlar. Artık dünya sadece siyah ve beyazdır; dümdüz, denizler, dağlar, engeller yoktur. Sadece güneşin açtığı tek tip iklim vardır. İnsanların aile bireyleri dışında birbirlerine dokunmaları, yalan söylemeleri, dili yanlış kullanmaları ve sınırlar dışına çıkmaları yasaktır. Dahası hiç kimsenin duyguları, hissiyatları ve anıları yoktur. Böyle bir düzen içerisinde ergenliğini tamamlayıp, yaşıtları gibi hayatta kendisine verilecek görevi bekleyen Jonas, ummadığı bir sürprizle karşılaşacaktır... 
    Bu da seri kitap sanırım.Araştırdım ama yanlış olmasın diye koymak istemedim.Ayrıca filmi de çıktı kitabın.
    

    13.Karanlık Zihinler-Alexandra Bracken
     Orjinal Adı:The Darkest Minds
    Konusu:Adım Ruby.
Hepinizden farklıyım.
Aklınızın derinliklerinde gezinebilir, 
anılarınızı hiç yaşamamışsınız gibi silebilirim.
Henüz on yaşındayken Thurmond'daki bu rehabilitasyon kampına gönderildim. Hem de kendi ailem tarafından...
Burada her adımımız izleniyor, nefes alış verişlerimiz bile.
Yalnız değilim.
Maviler... Yeşiller... Turuncular...
Sarılar ve Kırmızılar...
Karanlık Zihinler...
Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar
Ve kaçanlar... 

    Seri Sıralaması:
    1-Karanlık Zihinler
    2-Never Fade
    3-İn the Afterlight
14-Uyumsuz Serisi-Veronica Roth
Orjinal Adı:Divergent
Uyumsuz Konusu:Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 
Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 
Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 
Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Veee son olarak Uyumsuz Kuralsız ve Yandaş.Filmi de çok güzeldi bunun.Bana göre filmi güzelse kitabı daha da güzeldir.15-Labirent Serisi-James Dashner
Orjinal Adı:The Maze Runner
Ölümcül Kaçış Konusu:Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.
AAAAA nasıl unuturum ben bu kitapları.Filmini çok beğenmiştim.Zaten Dylan O'Brien oynuyorsa nasıl beğenmem.Çok merak ediyorum ne olucak bu labirentin sırrı ne?    Bu liste son zamanlarda gördüğüm ve merak ettiğim kitaplardan oluşuyor.Tabi ki bunlar dışında okumak istediğim onlarca kitap var

    Mesela;
    Cesur Yeni Dünya
    Milena'ya Mektuplar
    Bildirge-Direniş-Miras
    Çirkinler
    Hayvan Çiftliği .......
    ama listeyi daha fazla uzatmak istemedim.Ne kadar bu sene içinde hepsini okumak istesem de yapamacağımı biliyorum.Benim için önemli olan okuyabildiğim kadar okumak.     


1 yorum:

  1. Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları o kadarda korkunç değil,biraz fantastiğe giriyor ama ilginç bir kitap. :)

    YanıtlaSil