1 Ekim 2015 Perşembe

Interstellar/Yıldızlararası-Film Yorumu


Blogta ilk kez detaylı film yorumu yapacağım.Bu iş en düzgün nasıl yapılır bilmiyorum ama bir şeyler yazacağım işte.

INTERSTELLAR-Yıldızlararası

Yönetmen:Christopher Nolan
Senaryo:Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Tür:Macera,Bilim-kurgu
IMDB Puanı:8.5
Vizyon Tarihi:7 Kasım 2014(Türkiye)
Süre:169 dakika
Oyuncular:Matthew McConaughey,Anne Hathaway,Mackenzie Foy,Michael Caine,Jessica Chastain

Geçen akşam ne izleyeyim diye düşündüm ve filmi IMDB'nin top 250 listesinden seçmeye karar verdim.Interstellar listenin 29.sırasındaydı.Hakında hiç bir şey bilmeden açtım ve izlemeye başladım.

----------------
Film, Kip S. Thorne'nun evrende '" solucan deliklerinin " gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır. 


Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.
----------------

Gelecekte Dünya yaşam için yetersiz bir yer haline gelmiştir.Oksijen giderek azalmakta,yiyecekler tükenmektedir.İnsanların tek umudu topraktan aldıkları besinlerdir Bu yüzden çiftçilik en revaçta olan meslektir.Bu çiftçiler arasında eski NASA pilotu mühendis Cooper'da vardır.NASA'dan Dünyayı kurtarması için bir teklif geldiğinde Cooper ailesini geride bırakarak bilinmeze doğru yola çıkar.

Fazlasıyla fizik içeren bu bilim-kurgu filmini kesinlikle izlemelisiniz.Fizik ve uzayla hiç ilgim olmamasına rağmen filmi hep merak içinde izledim.İlk başlarda kafam oldukça karışıktı.Çünkü konu hep uzay,gezegenler,diğer boyutlar,kara delik,solucan delikleri,uzay-zaman bükülmesi,yerçekimi kanunu gibi sayısız konular içeriyordu.Ve benim bu saydıklarımla uzaktan yakından alakam yok.Ancak zaman geçtikçe filme daha çok kapıldım.Konuyu kavramaya başladıkça her geçen dakika daha keyifli oldu.Sonunu merak içinde bekledim çünkü son dakikalara kadar hep bir bilinmezlik vardı.Bazı sahneler durgun geçip,bazı sahneler de sıkılsam da bence 3 saat çok akıcı bir şekilde ilerledi.İzleyeceklere bir uyarı olsun:Filmi boş zamanınız varken ve kafanız rahatken izleyin! Yoksa filmi anlamaktan çok "az önce ne izledim ben ya" gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz.

Bu filmi izleyin ve ufkunuz açılsın...  Zaten filmin 1 Oscar ödülü ve 32 farklı ödül alması 93 ödül adaylığının bulunması ne kadar harika olduğunu bir cümlede anlatıyor.
Yarın vizyona girecek olan Marslı filminde Marstaki astronotu canlandıracak olan Matt Damon bu filmde de bir astronotu canlandırıyor.Sanırım adamın astronotlara zaafı var adsfddf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder